Kesäolympialaisten 2020 / 2021 katseluloki

Viimeisin päivitys 31.7.2021.

Tavoite

Asetin tavoitteekseni seurata jokaista kesäolympialaisten 2020 / 2021 urheilulajia vähintään kerran. Tämän pitäisi olla mahdollista, sillä Suomessa suoratoistopalvelu Discovery+ kertoo näyttävänsä kaikki olympiatapahtumat.

Katseluloki

Alla olevaan taulukkoon kirjaan seuraamiseni. Samalla taulukko laskee katsomani lajimäärän. Teen taulukkoon kustakin lajista vain yhden kirjauksen, vaikka katselukertoja olisi useita. Tyypillisesti kirjatuksi tulee kunkin lajin ensimmäinen katseltu tapahtuma. Päivämäärä on katseluhetken päivämäärä Suomen ajan mukaan.

Laji Seurattu tapahtuma
1 Ammunta 25 m pistooli Finaali, naiset, Asaka Shooting Range, 30.7.2021
2 Ammunta 50 m kivääri 3-asento Finaali, naiset, Asaka Shooting Range, 31.7.2021
3 Ammunta Ilmakivääri 10 m ilmakiväärin finaali, naiset, Asaka Shooting Range, 24.7.2021
4 Ammunta Ilmakiväärin parikilpailu 10 m ilmakiväärin parikilpailun finaalit, Asaka Shooting Range, 28.7.2021
5 Ammunta Ilmapistooli 10 m ilmapistoolin finaali, miehet, Asaka Shooting Range, 24.7.2021
6 Ammunta Ilmapistoolin parikilpailu 10 m ilmapistoolin parikilpailun finaalit, Asaka Shooting Range, 28.7.2021
7 Ammunta Skeet Loppukilpailut, naiset ja miehet, Asaka Shooting Range, 26.7.2021
8 Ammunta Trap Loppukilpailu, miehet, Asaka Shooting Range, 29.7.2021
9 Ammunta Trapin sekajoukkuekilpailu Loppukilpailut, Asaka Shooting Range, 31.7.2021
10 Baseball Dominikaaninen tasavalta - Japani, miehet, Fukushima Azuma Baseball Stadium, 28.7.2021
11 Golf 1. kierros, miehet, Kasumigaseki Country Club, 29.7.2021
12 Jalkapallo Ruotsi - USA, naiset, Tokyo Stadium, 21.7.2021
13 Jousiammunta Joukkuekilpailu Joukkuekilpailun semifinaalit ja finaalit, naiset, Yumenoshima Park Archery Field, 25.7.2021
14 Jousiammunta Yksilökilpailu Yksilökilpailun alkukilpailu, naiset, Yumenoshima Park Archery Field, 23.7.2021
15 Jousiammunta Sekajoukkuekilpailu Eliminaatiovaihe, Yumenoshima Park Archery Field, 29.7.2021
16 Judo Yksilökilpailu Finaali, naiset -52 kg, Amandine Buchard (Ranska) - Uta Abe (Japani), Nippon Budokan, 25.7.2021
17 Judo Sekajoukkuekilpailu Finaali, Japani - Ranska, Nippon Budokan, 31.7.2021
18 Koripallo 3×3 Italia - Mongolia, naiset, Aomi Urban Sports Park, 25.7.2021
19 Koripallo Koripallo Iran - Tšekki, miehet, Saitama Super Arena, 25.7.2021
20 Koskipujottelu Kajakki Kajakin alkuerät, naiset, Kasai Canoe Slalom Centre, 25.7.2021
21 Koskipujottelu Kanootti Kanootin alkuerät, miehet, Kasai Canoe Slalom Centre, 25.7.2021
22 Käsipallo Alankomaat - Japani, naiset, Yoyogi National Gymnasium, 25.7.2021
23 Lainelautailu 1. kierros, miehet, Tsurigasaki Surfing Beach, 25.7.2021
24 Lentopallo Lentopallo Venäjän olympiakomitea - Italia, naiset, Ariake Arena, 25.7.2021
25 Lentopallo Rantalentopallo USA (Alexandra Klineman / April Ross) - Kiina (Xinxin Wang / Chen Xue), naiset, Shiokaze Park Stadium, 25.7.2021
26 Maahockey Lohkovaihe, miehet, Saksa - Belgia, Oi Hockey Stadium, 26.7.2021
27 Miekkailu Floretin yksilökilpailu Pronssiottelu, naiset, Alice Volpi (Italia) - Larisa Korobeynikova (Venäjän olympiakomitea), Makuhari Messe, 25.7.2021
28 Miekkailu Floretin joukkuekilpailu Sijoitukset 5 - 8, Japani - Egypti, naiset, Makuhari Messe, 29.7.2021
29 Miekkailu Kalpan yksilökilpailu Finaali, miehet, Romain Cannone (Ranska) - Gergely Siklosi (Unkari), Makuhari Messe, 25.7.2021
30 Miekkailu Kalpan joukkuekilpailu Finaali, naiset, Etelä-Korea - Viro, Makuhari Messe, 27.7.2021
31 Miekkailu Säilän yksilökilpailu Naiset, Yaqi Shao (Kiina) - Zayanab Dayibekova (Uzbekistan), Makuhari Messe, 26.7.2021
32 Miekkailu Säilän joukkuekilpailu Neljännesvälierät, miehet, Etelä-Korea - Egypti, Makuhari Messe, 28.7.2021
33 Nyrkkeily Miesten kevytsarja 57 - 63 kg, 2. kierros, Dzmitry Asanau (Valko-Venäjä) - Obada Mohammad Mustafa Alkasbeh (Jordania), Kokugikan Arena, 25.7.2021
34 Painonnosto Naiset 49 kg, ryhmä B, Tokyo International Forum, 25.7.2021
35 Purjehdus 470 2. lähtö, miehet, Enoshima, 28.7.2021
36 Purjehdus 49er 1. lähtö ja 1. lähdön uusintalähtö, miehet, Enoshima, 30.7.2021
37 Purjehdus 49er FX 1. lähtö, naiset, Enoshima, 30.7.2021
38 Purjehdus Finn 1. lähtö, miehet, Kamakura, 30.7.2021
39 Purjehdus Laser 3. lähtö, miehet, Enoshima, 26.7.2021
40 Purjehdus Laser Radial 1. lähtö, naiset, Enoshima, 25.7.2021
41 Purjehdus Nacra 17 2. lähtö, sekaparit, Kamakura, 28.7.2021
42 Purjehdus RS:X 5. lähtö, miehet, Kamakura, 26.7.2021
43 Pyöräily BMX Freestyle Sijoitusajot, naiset ja miehet, Ariake Urban Sports Park, 31.7.2021
44 Pyöräily BMX Racing Puolivälierät, naiset ja miehet, Ariake Urban Sports Park, 29.7.2021
45 Pyöräily Maantiepyöräily Naiset, Musashinonomori Park - Fuji International Speedway, 25.7.2021
46 Pyöräily Maantiepyöräilyn aika-ajo Miehet, Fuji International Speedway, 28.7.2021
47 Pyöräily Maastopyöräily Miehet, Izu MTB Course, 26.7.2021
48 Pöytätennis Kaksinpeli Naiset, Barbora Balazova (Slovakia) - Juan Liu (USA), Tokyo Metropolitan Gymnasium, 26.7.2021
49 Pöytätennis Sekanelinpeli Stefan Fegerl / Sofia Polcanova (Itävalta) - Jun Mizutani / Mima Ito (Japani), Tokyo Metropolitan Gymnasium, 26.7.2021
50 Ratsastus Kenttäratsastuksen kouluratsastus Kouluratsastuksen 1. päivä, yksilö- ja sekajoukkuekilpailu, Equestrian Park, 30.7.2021
51 Ratsastus Kouluratsastus Kouluratsastuksen 1. päivä, Equestrian Park, 24.7.2021
52 Ratsastus Kouluratsastuksen joukkuekilpailu Joukkueiden loppukilpailu, Equestrian Park, 27.7.2021
53 Rugby Rugby-7 Lohkovaihe, miehet, Fidži - Japani, Tokyo Stadium, 26.7.2021
54 Rullalautailu Katurullalautailu Miehet, Ariake Urban Sports Park, 25.7.2021
55 Softball Australia - Japani, naiset, Fukushima Azuma Baseball Stadium, 21.7.2021
56 Soutu Yksikkö Alkuerät, miehet, Sea Forest Waterway, 23.7.2021
57 Soutu Kaksikko Keräilyerät, naiset, Sea Forest Waterway, 27.7.2021
58 Soutu Kevyt pariairokaksikko Välierät, miehet, Sea Forest Waterway, 27.7.2021
59 Soutu Pariairokaksikko Välierät, naiset, Sea Forest Waterway, 27.7.2021
60 Soutu Nelonen Keräilyerät, naiset, Sea Forest Waterway, 27.7.2021
61 Soutu Pariaironelonen Keräilyerät, miehet, Sea Forest Waterway, 27.7.2021
62 Soutu Kahdeksikko Keräilyerät, naiset, Sea Forest Waterway, 28.7.2021
63 Sulkapallo Kaksinpeli Lohkovaihe, miehet, Viktor Axelsen (Tanska) - Luka Wraber (Itävalta), Musashino Forest Plaza, 25.7.2021
64 Sulkapallo Nelinpeli Ryhmäpelivaihe, naiset, Qing Chen Chen / Yi Fan Jia (Kiina) - Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva (Bulgaria), Musashino Forest Plaza, 26.7.2021
65 Sulkapallo Sekanelinpeli Neljännesvälierät, Seungjae Seo / Yujung Chae (Etelä-Korea) - Yi Lyu Wang / Dong Ping Huang (Kiina), Musashino Forest Plaza, 29.7.2021
66 Taekwondo Naisten -57 kg keräilyerä, Tekiath Ben Yessouf (Nigeria) - Fani Tzeli (Kreikka), Makuhari Messe Hall, 25.7.2021
67 Telinevoimistelu Hyppy Karsinta, naiset, Ariake Gymnastics Centre 25.7.2021
68 Telinevoimistelu Permanto Karsinta, naiset, Ariake Gymnastics Centre, 26.7.2021
69 Telinevoimistelu Puomi Karsinta, naiset, Ariake Gymnastics Centre, 25.7.2021
70 Telinevoimistelu Renkaat Karsinta, miehet, Ariake Gymnastics Centre, 26.7.2021
71 Telinevoimistelu Joukkuekilpailu Finaali, miehet, Ariake Gymnastics Centre, 26.7.2021
72 Telinevoimistelu Neliottelu Finaali, miehet, Ariake Gymnastics Centre, 29.7.2021
73 Tennis Kaksinpeli 1. kierros, miehet, Diego Schwartzman (Argentiina) - Juan Pablo Varillas (Peru), Ariake Tennis Park, 25.7.2021
74 Tennis Nelinpeli 2. kierros, naiset, Monica Niculescu / Raluca Olaru (Romania) - Ellen Perez / Samantha Stosur (Australia), Ariake Tennis Park, 26.7.2021
75 Tennis Sekanelinpeli 1. kierros, Gabriela Dabrowski / Felix Auger-Aliassime (Kanada) - Maria Sakkari / Stefanos Tsitsipas (Kreikka), Ariake Tennis Park, 28.7.2021
76 Trampoliinivoimistelu Karsinta, naiset, Ariake Gymnastics Centre, 30.7.2021
77 Triathlon Yksilökilpailu Naiset, Odaiba Marine Park, 27.7.2021
78 Triathlon Sekajoukkueviesti Odaiba Marine Park, 31.7.2021
79 Uimahypyt 3 m ponnahduslauta Alkukilpailu, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 30.7.2021
80 Uimahypyt 3 m ponnahduslaudan parikilpailu Ponnahduslautahyppyjen 3 m parikilpailun finaali, naiset, Tokyo Aquatics Center, 25.7.2021
81 Uimahypyt 10 m parikilpailu Parihyppyjen 10 m finaali, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 26.7.2021
82 Uinti Perhosuinti 100 m Erävaihe, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 27.7.2021
83 Uinti Perhosuinti 200 m Erävaihe, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 26.7.2021
84 Uinti Rintauinti 100 m Erävaihe, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 27.7.2021
85 Uinti Rintauinti 200 m Finaali, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 29.7.2021
86 Uinti Sekauinti 200 m Erävaihe, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 26.7.2021
87 Uinti Sekauinti 400 m Erävaihe, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 27.7.2021
88 Uinti Sekauinti 4 * 100 m Erävaihe, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 30.7.2021
89 Uinti Selkäuinti 100 m Erävaihe, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 25.7.2021
90 Uinti Selkäuinti 200 m Välierät, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 29.7.2021
91 Uinti Vapaauinti 50 m Erävaihe, naiset ja miehet, Tokyo Aquatics Centre, 30.7.2021
92 Uinti Vapaauinti 100 m Välierät, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 29.7.2021
93 Uinti Vapaauinti 200 m Erävaihe, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 26.7.2021
94 Uinti Vapaauinti 400 m Erävaihe, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 27.7.2021
95 Uinti Vapaauinti 800 m Erävaihe, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 27.7.2021
96 Uinti Vapaauinti 1 500 m Erävaihe, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 26.7.2021
97 Uinti Vapaauinti 4 * 100 m Erävaihe, naiset, Tokyo Aquatics Centre, 27.7.2021
98 Uinti Vapaauinti 4 * 200 m Finaali, miehet, Tokyo Aquatics Centre, 28.7.2021
99 Vesipallo Etelä-Afrikka - Espanja, naiset, Tokyo Tatsumi International Swimming Center, 25.7.2021
100 Yleisurheilu Aitajuoksu 400 m Alkuerät, miehet, Olympic Stadium, 30.7.2021
101 Yleisurheilu Juoksu 100 m Alkuerät, naiset, Olympic Stadium, 30.7.2021
102 Yleisurheilu Juoksu 800 m Alkuerät, naiset, Olympic Stadium, 30.7.2021
103 Yleisurheilu Juoksu 5 000 m 1. kierros, naiset, Olympic Stadium, 30.7.2021
104 Yleisurheilu Juoksu 10 000 m Finaali, miehet, Olympic Stadium, 30.7.2021
105 Yleisurheilu Juoksu 4 * 400 m sekaviesti Alkuerät, Olympic Stadium, 30.7.2021
106 Yleisurheilu Kiekonheitto Karsinta, miehet, Olympic Stadium, 30.7.2021
107 Yleisurheilu Kolmiloikka Karsinta, A-ryhmä, naiset, Olympic Stadium, 30.7.2021
108 Yleisurheilu Kuulantyöntö Karsinta, B-ryhmä, naiset, Olympic Stadium, 30.7.2021
109 Yleisurheilu Seiväshyppy Karsinta, B-ryhmä, miehet, Olympic Stadium, 31.7.2021

Kuinka monta lajia on kesäolympialaisissa

Kuinka monta urheilulajia Tokion olympialaisissa 2020 / 2021 on? Tämä on nopean selvityksen perusteella tulkinnanvarainen kysymys, mutta ilmeisesti vähintään 33.

Suomenkielinen Wikipedia sanoo että lajeja on 33 joista yksi on yleisurheilu. Itse en pidä yleisurheilua yhtenä lajina vaan useiden lajien nippuna. On myös luetteloja joissa on enemmän lajeja kuin Wikipedian listassa, kun ne mm. erottelevat uinnin kahdeksi eri lajiksi, uinniksi ja taitouinniksi. Iltalehden mukaan ”olympialaisissa on lajiryhmiä 33 ja lajeja yhteensä 50”.